دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۱
اجرای تک‌نرخی سازی ارز به زمان مناسب نیاز دارد

تحلیلگر مسائل اقتصادی معتقد است که تک نرخی کردن ارز نیازمند مهیاسازی زمینه‌های مختلفی است ولی قطع به یقین، تک‌نرخی سازی ارز موضوع مهمی است که باید انجام شود، اما در زمان لازم. 

حسن حسن‌خانی- تحلیلگر مسائل اقتصادی: بدون بررسی و فراهم‌سازی زمینه‌های لازم، شرایط آنگونه که انتظار داریم پیش نمی‌رود، در نتیجه باید به این سمت حرکت کرد که قبل از اجرای هر سیاست و پیاده‌سازی طرحی، زمینه‌های لازم آن فراهم شود.

تک نرخی کردن ارز را با فشار دادن یک دکمه نمی‌توان انجام داد، بلکه فرآیندهایی در این مسیر باید در دستور کار دولت و بانک مرکزی قرار بگیرد، بنابراین هوشمندانه و با برنامه‌ریزی گام به گام باید به این سمت رفت.

اولین فرایند برای حرکت به سمت تک نرخی و شناورسازی نرخ ارز، این است که تمامی تجار باید ارز ناشی از صادرات را به طور کامل و در اسرع وقت، با نرخ تعیین شده بانک مرکزی به شبکه بانکی و بانک مرکزی بازگردانند. الزام شناورسازی و تک نرخی سازی انجام این روند است، چرا که جز این، راه دیگری وجود ندارد.

تجار باید ارز حاصل از صادرات را با نرخ مورد نظر بانک مرکزی به کشور بازگردانند. با اینکه برخی می‌گویند باید برای بازگرداندن ارز حاصل از تجارت خارجی، به صادرکننده مشوق‌هایی ارائه شود، بنده بر این باورم که نباید اینطور باشد و دولت نمی‌تواند سرنوشت ۸۵ میلیون ایرانی را فدای تامین منافع ۲۰ هزار تاجر کند، هر چند اعلام شده که از ۲۰ هزار کارت بازرگانی، فقط هزار کارت فعال است.

دولت و بانک مرکزی باید تجار را به خوبی مدیریت کنند تا ارز حاصل از صادرات را بدون کم و کاست وارد کشور کنند، چرا که تامین منافع ۸۵ میلیون ایرانی در وجوه مختلف اقتصادی و معیشتی، به هر چیزی ارجحیت دارد و بانک مرکزی خوشبختانه با راهکارهای مناسبی تاکنون به درستی به این سمت حرکت کرده که امیدواریم در ادامه راه شاهد تحرکات ویژه‌تری در این امر خطیر و تاثیرگذار در اقتصاد کشور باشیم تا به زمانی برسیم که تک نرخی کردن ارز، امکان‌پذیر باشد.

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha